۰۳۱۵۲۶۲۴۶۱۲
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

دهستان چم رود

دلیل نام گزاری دهستان چم رود:

چون حوزه استحفاظی این دهستان از روستای چم پیر شروع میگردد و اکثر روستاهای حوزه استحفاظی آن نیز در حاشیه زاینده رود قرار دارند، این دهستان نام (چم رود) را بخود اختصاصس داده است.

دهستان چم رود از ۱۶ روستا به شرح زیر تشکیل شده است:

چم پیر ، همام ، رحمت آباد، مورکان ، کرچگان ، سعید آباد ، برنجگان ، صادق آباد، دورک ، کته شور، فتح آباد، خشوئیه ، زردخشوئیه، قلعه ترکی، آیدُغمُش و حاجی الوان. مرکز دهستان چم رود روستای کرچگان است.

طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ خورشیدی توسط مرکز آمار ایران جمعیت دهستان چم رود ، از ۲۱۷۸ خانوار تشکیل شده که کل جمعیت آن ۸۴۲۲ نفر می باشد و از این تعداد جمعیت ۴۳۱۵ نفر آنها مرد و ۴۱۰۷ نفر آنها زن هستند.

بارزترین و مرتفع ترین کوه چین خورده دهستان چم رود کوه پیر شمع الدین است. در فرهنگ جغرافیایی کوههای کشور در مورد کوه پیر شمع الدین چنین آمده است:

ارتفاع این کوه ۲۶۲۵ متر است و جهت کوه جنوب شرقی ، شمال غربی بوده است. به نظر دانشمندان و متخصصان علوم زمین شناسی اصفهان محوطه کوه پیر شمع الدین یکی از غنی ترین کلنی های فسیل دوره ی کرتاسه است ، این کوه سرشار از بقایای موجودات دریازی مربوط به حدود ۱۲۰ میلیون سال پیش می باشد که باید به عنوان پارک کرتاسه در این منطقه به محققان و پژوهشگران علم زمین شناسی معرفی گردد.

مسیر راه ابریشم از دهستان چم رود

یکی از شاخه های راه کاروان رو بین المللی معروف به جاده ابریشم ، از حوزه دهستان چم رود می گذشته است. کاروانها پس از گذشت از این منطقه از طریق سامان، نوچ وردنگون، تنگ درکش ورکش و بازفت در چهارمحال و بختیاری به مسجد سلیمان و شوشتر در خوزستان میرسیدند و دائما کاروانها در این مسیر در رفت و آمد بوده اند.

به سبب رفت و آمد کاروانها در این مسیر ۲۵۰ مایلی که از دهستان چم رود میگذشته است تعدادی از سکنه دهستان چم رود از درامد خوبی برخوردار بوده اند.