۰۳۱۵۲۶۲۴۶۱۲
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳

روستای قلعه آقا

موقعیت جغرافیایی روستای قلعه آقا

روستای قلعه آقا به صورت مربعی شکل بوده و طول و عرض آن یکسان است؛ در شمال این روستا کوه پیر شمع الدین قراردارد و در جنوب آن مزارع کشاورزی و جاده اصفهان شهرکرد واقع گردیده اند. قلعه آقا جز دهستان زیرکوه است و تا شهر باغ بهادران فاصله ۱۰ کیلومتری دارد.

ورودی روستای قلعه آقا

طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ توسط مرکز آمار ایران این روستا دارای ۱۰۴ خانوار و ۳۷۰ نفر جمعیت می باشد، آب کشاورزی قلعه آقا از قنات های اله آباد و سنجدی تامین می شود؛ محصولات کشاورزی قلعه آقا عبارتند از جو، گندم، حبوبات و گردو و زردآلو و انگور و بادام می باشد.

به سبب نبودن امکانات و درآمد اکثر سکنه به شهرها و نقاط دیگر مهاجرت کرده اند. در روستای قلعه آقا دو باب کاروانسرا هر کدام به وسعت ۲۰۰۰ متر وجود داشته است یکی بنام کاروانسرای کربلائی علی آقا که در مزرعه اله آباد ساخته شده بود و دیگری در خود روستا فعال بوده است. چون روستای قلعه آقا در کنار راه بین المللی ابریشم قرار داشته است کاروانها و مسافرینی که در این راه رفت و آمد می کرده اند در این کاروانسراها باراندازی مینموده و استراحت می کردند، بدین سبب در آن زمان سکنه قلعه آقا از وضع اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بوده و همه به کار مشغول بوده و مرفه الحال زندگی میکرده اند. هم اکنون متاسفانه هر دوی این کاروانسرا ها تخریب شده اند.

از زمان به وجود آمدن نیروی ژاندارمری در ایران و استقرار پاسگاههای ژاندارمری جها تامین امنیت در سراسر کشور، اولین پاسگاه ژاندارمری در این منطقه در روستای قلعه آقا در محل کاروانسرای کربلائی علی آقا دایر گشته تا حفظ راه اصلی و گردنه سوق الجیشی رُخ را به عهده گیرد . اولین فرمانده پاسگاه ژاندارمری در قلعه آقا مظاهری بوده است.

در قلعه آقا دو باب آسیاب آبی وجود داشته که با آب قنات گردش می کرده اند. در حال حاضر دو باب آسیاب موتوری به مالکیت حاج رمضانعلی صدیقی و حاج کرمعلی صدیقی در قلعه آقا موجود است که هیچ کدام فعالیتی ندارند. همچنین در روستای قلعه آقا دو باب حمام عمومی وجود داشته که با آجر و ساروج ساخته بودند اما از هیچ کدام از آنها آثاری موجود نیست. در قلعه آقا دو باب مسجد به نام مسجد جامع و مسجد حاج محمود و یکباب حسینیه جنب مسجد جامع موجود می باشد و فعال می باشند. همچنین یکی از فعال ترین پایگاه های هلال احمر شهرستان لنجان در روستای قلعه آقا فعال می باشد و در کنار جاده قدیم گردنه رخ و در جای مدرسه قلعه آقا قرار دارد و در کلیه حوادث به یاری مردم کشور در این منطقه می شتابند.

روستای قلعه آقا شامل امکانات رفاهی آب آشامیدنی لوله کشی ، برق ، گاز و تلفن می باشد و تقریبا تمامی کوچه های آن آسفالت گردیده است و با توجه به موقعیت آن که در کنار چندین رشته قنات قرار گرفته و تراکم کمتر ساختمان ها ، نسبت به سایر روستاها سر سبزتر به نظر میرسد.